Zbysio 2013

Go to Main Potempski Family Page

Write to the Page administrator

Pola Elekcyjne w Warszawie

Plac Pola Elekcyjne (Koło)

Zbysio travels

Polish Kings' Elections

Park Skaryszewski Praga Południe  

Polish Kings' Elections

Błonie Elekcyjne
Kamionkowskie Błonie Elekcyjne
Koło on Wikipedia Historia Polski na terenie mojej  dzielnicy.  
Polish Kings' Elections

Google StreetView
Polish Kings' Elections Polish Kings' Elections Polish Kings' Elections
Polish Kings' Elections Polish Kings' Elections Polish Kings' Elections Polish Kings' Elections
Polish Kings' Elections Polish Kings' Elections Polish Kings' Elections
Polish Kings' Elections Polish Kings' Elections Polish Kings' Elections
Kama Zarębska - Miłośnicy Warszawy i Mazowsza

19 czerwca 1997 roku odsłonięto Pomnik Electio Viritim. Upamiętnia on Pole Elekcyjne na Woli (znajduje się na rogu Ostroroga i Obozowej). Jest dziełem rzeźbiarza Stanisława Michalika. Inicjatorem budowy pomnika był Oddział Wola Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Pierwsza wolna elekcja odbyła się w 1573 r. na polach wsi Kamion na Pradze. Kolejne w rejonie obecnej ulicy Obozowej. W 1575 r. zgromadzona tu szlachta ogłosiła królową Annę Jagiellonkę. Rok później okrzyknięto tu królem Stefana Batorego, któremu Anna Jagiellonka oddała rękę. Potem na Woli odbyło się dziewięć kolejnych elekcji. Ostatnia - w 1764 r. - Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Pomnik wykonano w postaci kolumny, której granitowy trzon (bez bazy i głowicy) pochodzi z rozbiórki spalonego we wrześniu 1939 roku pałacu Kronenberga. Kolumnę wieńczy korona odlana z brązu. Na trzonie kolumny od strony zachodniej umieszczono płaskorzeźbę, przedstawiającą trzy postacie z obrazu Canaletta "Elekcja Stanisława Augusta".
Pomnik znajduje się pośrodku okrągłego placu o wypukłej nawierzchni, brukowanej kostką granitową. Na obwodzie placu rozmieszczono litery, tworzące napis „ELECTIO VIRITIM”. Nazwa pomnika oznacza z łaciny wybór osobisty, czyli elekcję, która oznaczała osobisty udział całej szlachty w wyborze króla

end